به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، بخش زیادی از مناطق شهرستان گرمی به ویژه در بخش مرزی موران را طبیعت سرسبزی تشکیل می دهد که به سرزمینی دو بهار معروف است. منطقه ای که در فروردین و شهریور ماه دشت هایش مملو از گلهای بهاری و رنگارنگ می شود.

جاذبه های بی شمار گردشگری 
پژوهشگر جغرافیای مغان می گوید: بخش مرزی و زیبای موران در شهرستان گرمی با ۶۳ روستای شكفته در سینه طبیعت قطعه ای جاویدان از بهشت است که سرسبزترین نوار مرزی شمالغرب کشور محسوب می شود.
سیدمحمد ابراهیمی قوزلو با بیان اینکه شهرستان گرمی بیش از ۱۸۶ اثر ملی است و به شهرستان قلعه ها و آبشارها معروف است می گوید: طبیعت زیبای حاشیه رودخانه های داش دیبی ، شیلوه چایی ، سلاله چایی و رودخانه مرزی بالهارود ، وجود دره های بکر از جمله درّه های انار دره سی در غرب بخش انگوت ، شوله لردره سی  در جنوب شرقی گرمی بین روستاهای قوزلو و شاوون و دهها آبشار دیدنی از جمله آبشارهای مهم روستای قوزلو که بیش از ده متر ارتفاع دارند باعث شده است که شهرستان گرمی به عنوان یکی از بکرترین مناطق طبیعی گردشگری کشور شناخته شود.

ابراهیمی منطقه گرمی را کهن ترین منطقه مسکونی مغان عنوان می کند و می افزاید: بالغ بر ۳۰ قلعه و بنای باستانی و تاریخی در شهرستان گرمی وجود دارد که از مهمترین آنها می توان از برزنـد قالاسی، آزنا قالاسی، اینـی قالاسی ، قیـز قالاسی، یئل سویو قالاسی، دومولو قالاسی و… می توان نام برد.
به گفته این پژوهشگر مراسم سنتی مربوط به عزاداریها و عروسیها به ویژه شیوه زندگی عشایر منطقه از دیگر جاذبه های گردشگری شهرستان گرمی است.

افزایش گردشگران
گردشگرانی که برای نخستین بار در نوروز امسال به شهرستان گرمی و به ویژه بخش های موران و انگوت سفر کرده اند می گویند انتظار دیدن این همه مناظر سرسبز و زیبای کوهستانی را نداشته اند. آنها همچنین از کیفیت کباب گوسفندی مغان ابراز رضایت می کنند که اصلی ترین دلیل آن کیفیت تغذیه دامهای منطقه در مراتع سرسبز است.
آنها در عین حال می گویند وضعیت جاده های منطقه ، امکانات اقامتی و تابلوهای راهنمایی برای گردشگران مناسب نیست.
فرماندار گرمی با اذعان به لزوم بهبود کیفیت جاده ها و توسعه مراکز اقامتی می گوید: با وجود برخی کمبودها ، در تعطیلات نوروزی امسال تعداد گردشگران سفر کرده به شهرستان گرمی در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۳۵ درصد افزایش داشته است.
ابراهیم امامی با بیان اینکه تمایل گردشگران از اقامت در هتل به بوم گردی در حال تغییر است، اضافه می کند: فراهم کردن خانه های روستایی با امکانات اولیه ضروری برای اقامت گردشگران ، در کوتاه مدت می‌تواند مشکل کمبود اقامتگاه برای گردشگران شهرستان گرمی را حل کند.

اکبر بهنامجو استاندار اردبیل درباره برنامه های دولت برای رونق گردشگری شهرستان گرمی گفت: بهسازی جاده های دسترسی به مناطق نمونه گردشگری ، جذب سرمایه گذار برای توسعه امکانات حریم دریاچه گیلارلو و برنامه ریزی برای برگزاری مسابقات ورزشهای آبی در این منطقه از جمله برنامه های پیش بینی شده برای توسعه گردشگری شهرستان گرمی است.
با وجود آنکه دهها جاذبه گردشگری طبیعی و به ویژه دریاچه ای زیبا در نزدیکی شهر گرمی ظرفیت مناسبی برای رونق بخشیدن به صنعت گردشگری این شهرستان ایجاد کرده است اما تحول اساسی زمانی رخ خواهد داد که مسئولان تمامی دستگاه های ذیربط با همکاری یکدیگر نقشه راه مشخصی برای رونق گردشگری شهرستان گرمی و شناساندن جاذبه های ناشناخته آن داشته باشند.